Pierwsze kroki


Autor: olgson
12 stycznia 2021, 08:36

Zacznę od tego, że pisząc tutaj o udarze mam na myśli udar niedokrwienny mózgu, a nie krwotoczny potocznie wylew. Na temat wylewu nie mam żadnej wiedzy, toteż nie chcę się w tym przedmiocie wypowiadać.



Udar przeszłam w chwili kiedy nie wiedziałam o nim kompletnie nic. Dlatego za ważne uważam mówienie, pisanie o tym. To może spotkać nas samych, nasze dzieci, rodziców, przyjaciół czy obce osoby. Mając wiedzę możemy działać i pomóc. 



Czerpiąc z własnego doświadczenia, w kilku krokach chcę wskazać o czym należy pamiętać kiedy zetkniemy się z udarem. Ja tego nie wiedziałam i na bieżąco układałam sobie w głowie plan działania. Może moja "instrukcja" pomoże komuś innemu i pozwoli podjąć właściwe działania.

Ale zanim przejdziemy do działania czas na wstępne rozpoznanie.

W przypadku spostrzeżenia objawów udaru mózgu, które są opisane licznie w internecie należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe(w mojej ocenie). Oczywiście można wybrać ścieżkę mniej bezpośrednią, ale pamiętajmy... ważny jest czas. A to oznacza z kolei, że najlepiej trafić jak najszybciej na SOR szpitala z oddziałem neurologii, gdzie zostaną przeprowadzone badania (np. TK, MRI) i lekarze podejmą decyzje co do dalszego leczenia, m.in.możliwość wdrożenia leczenia trombolitycznego o ile nie upłynęło więcej niż 4 godziny od wystąpienia pierwszych objawów udaru. Jeśli upłynęło więcej czasu jest jeszcze szansa wykonania trombektomii, która również jest limitowana czasem. Może być tez i tak , że jest za późno na oba powyższe. Oznacza to,że tam gdzie krew nie dotarła nastąpiła martwica kory mózgowej, nieodwracalny rozpad neuronów. Rodzaj utraconych funkcji i  stopień deficytów  zależą od rodzaju niedokrwionego obszaru mózgu, rozległości i masywności udaru.

Powyższe jest telegraficznym skrótem, nie chcę powtarzać treści książek i internetowych, ale chcę zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

udar nie jest chorobą tylko ludzi starszych, osoby młode też mogą go mieć, czego jestem przykładem. Dlatego też nie wykluczajmy z góry możliwości wystąpienia udaru u osoby młodej;

 

oprócz udaru istnieje też, tzw.  TIA czyli przemijający atak niedokrwienny, który daje tożsame objawy, niemniej jednak objawy te samoistnie się wycofują. TIA może być zapowiedzią udaru mózgu i zgodnie ze statystykami poprzedza dużą część udarów. 



Nie cierpię na nadmiar czasu, więc resztę napiszę nieco później. W następnym odcinku fakty, mity nt. udaru.

 

obrazek źródło: https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Jak-rozruszac-mozg-po-wakacjach-Mamy-na-to-sposob

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz