Fakty i mity - udar i rehabilitacja


Autor: olgson
15 stycznia 2021, 18:11

każdy udar jest inny – FAKT- udar może zaatakować różne ośrodki i w różnym stopniu, bardzo dużo zależy od tego czy uda się przeprowadzić skuteczną trombolizę czy trombektomię. Przebieg rehabilitacji jest determinowany ww. czynnikami. Ponadto, należy porozmawiać z lekarzem rehabilitacji bądź fizjoterapeutą nt. stopnia niedowładu, ustalić czy pacjent ma tzw. ruchy czynne czy nie ma ich wcale. Posiadanie nawet lekkiego niedowładu nie powinno być lekceważone i z rehabilitacji szpitalnej należy skorzystać w pełni. Po pierwsze poprawi to wydolność, stworzy możliwość nauki ćwiczeń i skorzystania z rad profesjonalistów.

na rehabilitację po udarze masz pół roku, później nie możesz liczyć już na żadne efekty – MIT, faktem jest, że na początku efekty są najbardziej spektakularne, wstajesz z łóżka, wstajesz z wózka, chodzisz przy asekuracji fizjo, tak.. chodzisz, w końcu. Ogromny postęp i.....początek ciężkiej harówki, kiedy postępy są już mniej widoczne na pierwszy rzut oka, ale są. Sam fakt, że pacjent chodzi nie oznacza, że odzyskał we właściwy sposób utraconą funkcję. Chód może mieć wymiar fizjologiczny i patologiczny i niestety ten po udarze przyjmuje zasadniczo tę druga formę, dlatego tak ważne jest wzmacnianie ciała poprzez rehabilitacje i naukę prawidłowych wzorców ruchowych pod czujnym okiem fizjoterapeuty. Szlifowanie formy może potrwać kilka lat, więc termin na odzyskanie formy nie jest limitowany żadnym terminem.

mężczyznom łatwiej jest się rehabilitować – NIE WIEM, ale na podstawie obserwacji mogę stwierdzić, że mężczyźni są mniej lękliwi i nie rozkładają wszystkiego na czynniki pierwsze tak jak kobiety.Lęk spina ciało, a spięte ciało człowieka po udarze nie jest w stanie wykonać ruchu. Zatem, niejako jest im łatwiej, ale to wynika z odmiennej budowy kobiecego i męskiego mózgu

im więcej ćwiczeń tym lepiej – MIT, jak we wszystkim należy zachować złoty środek: ćwiczenia wzmacniające i funkcjonalne oraz rozluźnianie, wzmacnianie ciała spiętego jest pozbawione sensu. Na przykład na mnie najlepiej działa manipulacja powięzi.

- rehabilitacja szpitalna jest słaba– sprawa niejednoznaczna, jak we wszystkim także i tutaj trzeba mieć szczęście. Są różne oddziały rehabilitacji, lepsze i gorsze. A tak naprawdę wszystko zależy od fizjoterapeutów, ich zaangażowania i umiejętności. Z uwagi na to, że aktualnie mieszkam w Łodzi trafiłam do łódzkiego szpitala im. dr. Karola Jonschera na jego oddział rehabilitacyjny i miałam dużo szczęścia. Pracowałam z fizjoterapeutką, która oprócz wiedzy zdobytej na studiach, kursach oraz specjalizacji, ma serce do swojej pracy, dobre pomysły i jest wymagająca. Potrafi stworzyć sprzęt do ćwiczeń z wykałaczek i butelki..oraz wiele innych. Jej powołaniem jest rehabilitacja neurologiczna uznawana za najtrudniejszą. Współpracujemy w dalszym ciągu i cały czas mamy sukcesy.

warto zainwestować w turnus rehabilitacyjny w prywatnym ośrodku – FAKT, przyjazne, dbające o pacjentów zespoły fizjoterapeutów, dobrze wyposażone sale i ludzie – sami profesjonaliści, znający się na swojej pracy.

 

Nie znam wszystkich ośrodków rehabilitacyjnych w Polsce, byłam kilka razy na turnusach w 3 miejscach (kolejność przypadkowa):

 

Ośrodek Rehabilitacji Neuron w Bydgoszczy: posiada tak naprawdę 3 ośrodki: Neuron Śródmieście, Neuron Fordon i Neuron Małe Gacno, przed wyborem konkretnego ośrodka polecam telefon do osób prowadzących zapisy i ustalenie, które miejsce będzie dla nas najlepsze. 

 

Instytut Neurorehabilitacji Animus w Olsztynie

 

Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej NORMAN w Koszalinie.

Za powyższe miejsca ręczę głową, nogą, ręką. Każdy z tych ośrodków ma własną stronę internetową i konto na FB. 

Na Facebooku istnieje też grupa o nazwie Udar mózgu-turnusy rehabilitacyjne-opinie, gdzie jest ranking ośrodków oraz opinie pacjentów i ich rodzin na ich temat.

 

Nie konsultowałam tego z właścicielami ośrodków ani administratorami grupy, ale mam nadzieję, że nie będą mieli mi tego za złe.

 

Rehabilitacja przede wszystkim powinna być bezpieczna, ułożona adekwatnie do możliwości pacjenta. Rehabilitacja wymaga też systematyczności i wytrwałości. 

 

Po udarze warto skorzystać z pomocy psychologa, chociażby za względu na bardzo często występujący po udarze PSD (poudarowa depresja). 

 

Padaczka – jest bardzo częsta po udarze, najważniejsze jest oczywiście udanie się do neurologa i przyjmowanie zaleconej dawki leków, regularnie. 

 

 

Ja na zajęciach w Neuronie Śródmieście.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz